When I buy stuff I want to know what the thing costs. Even if it’s in fine print. I want the true cost, not the cheap-mined-oppressed labor prize. The cost of the plastic to the environment, the adhesive used on the fruit label, transportation, and the time it took for the product to reach my hands. Give me all the facts.
1d ago

Comments (0)

Make an account to reply.
No comments yet

Related Recs

🛒
This is an Ethan original: Grocery stores will sometimes intentionally withhold products from their shelves, to force customers to buy new (inferior) products. My third eye was opened the other day when I went to buy a classic glass bottle of Frank's red hot buffalo sauce, but was forced to buy the new plastic squeeze bottle version instead. Literally who asked for this. Stop making me ingest microplastics!!!
May 22, 2024
recommendation image
🛒
i personally like to bag a pound or two of lion's mane or oyster mushrooms and self check them out as cucumbers. instant $20-30 savings, and no guilt attached when you rob from a billion dollar corporation. blessings xx
Feb 29, 2024

Top Recs from @tabitha

recommendation image
🧸
Join. Up to 10 friends. Updates Daily. 🪫Blend 4 (open spots) 🔋listen in on… Blend 1 — Blend 2 — Blend 3
Mar 14, 2024
recommendation image
📽
a collection of film resources. great for inspiration, even for photographers
Aug 1, 2024
💾
Own physical copies of your favorite music, books, games, movies, and shows Me and my Arrested Development boxset and the complete first season of SNL
Feb 7, 2024